2014 Steamboat Cup results for Dec. 27, 2014 | SteamboatToday.com

2014 Steamboat Cup results for Dec. 27, 2014

Steamboat Cup

Saturday

Sitz/See Me

Steamboat Ski Area

U10 Men

Name, Age, Result 1, Result 2

Recommended Stories For You

Cade Gedeon, 9, 01:07.3, 01:09.1

Jack Fox, 9, 01:10.7, 01:12.0

Jonah Fleischer, 9, 01:12.7, DNS

Tomas Niedermeier, 9, 01:18.0, 01:19.7

Max Manka, 8, 01:19.7, 01:22.0

Ian Haupt, 9, DNF, DSQ

Gage Adrian, 8, DSQ, 01:15.7

U10 Women

Abby Olson, 7, 01:19.9, 01:18.7

Avery Olson, 8, 01:22.3, 01:20.2

Rylee McLouth, 9, 01:24.0, 01:23.6

Zoe Leach, 9, 01:30.9, 01:22.6

U12 Men

Jordan Simon, 11, 01:00.3, 01:02.1

Spencer Richeda, 9, 01:01.9, 01:04.1

Alden Wade, 11, 01:04.1, 01:05.6

Brooks Overstake, 10, 01:11.2, 01:14.2

Luke St. John, 11, 01:12.1, 01:16.4

Luke Olson, 10, 01:13.6, 01:20.1

Hugo Manka, 11, 01:17.6, 01:19.1

Jp Walsh, 11, 01:19.7, 01:22.5

Jack Walsh, 10, 01:22.5, 01:26.9

Gavin Geer, 10, 01:26.2, 01:26.4

Ben Schott, 10, 01:28.6, 01:33.7

Stefan Grabowski, 11, 01:34.4, 01:45.2

Colin Kagan, 10, DNF, 01:09.3

Max Rotermund, 10, DNF, 01:06.9

U12 Women

Ryli Adrian, 11, 01:02.2, 01:06.2

Ellie Blair, 11, 01:05.5, 01:06.8

Annika Ort, 10, 01:05.7, 01:09.5

Sydney Ohare, 11, 01:05.7, 01:07.4

Marissa Drobek, 11, 01:06.4, 01:08.0

Caroline Gilchrist, 10, 01:09.5, 01:11.9

Annie Hager, 11, 01:10.2, 01:12.9

Sophia Gowdy, 11, 01:11.5, 01:18.9

Bethany Leader, 11, 01:12.8, 01:12.8

Emily Watson, 10, 01:14.9, 01:21.3

Emma Ferer, 11, 01:15.5, 01:24.6

Isabella Shoebridge, 10, 01:21.1, 01:27.6

Ellie Brown, 10, 01:28.5, 01:34.1

Leah Allen, 11, 01:28.8, 01:35.3

U14 Men

Cooper Puckett, 11, 57.55, 58

Marat Washburn, 12, 58.72, 58.4

Kyle Kagan, 13, 59.14, 01:00.1

Finn Sadler, 12, 59.65, 01:00.4

Leo Davies, 12, 59.91, DNF

Jack Rotermund, 13, 01:00.7, 01:00.7

Jake Olson, 13, 01:03.1, 01:04.7

Bode Flanigan, 12, 01:03.6, 01:02.6

Oliver Rotermond, 12, DNF, 01:12.8

Cole Gedeon, 12, DNF, 01:01.4

U14 Women

Riley Smith, 13, 58.17, 59.08

Sequoia Anstine, 13, 01:01.3, 01:02.9

Alexandra Blair, 13, 01:01.4, 01:02.9

Molly Mueller, 12, 01:01.6, 01:01.7

Isabelle Boniface, 13, 01:04.9, 01:06.6

Raffaella Pietras, 12, 01:05.2, 01:08.0

Lily Vanness, 12, 01:06.7, 01:09.1

Emily Craig, 12, 01:08.2, 01:10.0

Emily Rose Schneider, 12, 01:08.6, 01:09.8

Bianca Perez, 12, 01:15.7, 01:16.9

Eliza Fox, 12, DNF, 01:09.8

Tele Open-Female

Name, Age, Result

Lilly Patterson, 14, 01:13.7

Emma Harris, 11, 02:52.0

Tele Open-Male

Sal Malone, 9, 01:33.5

Pete Wichelhaus, 9, 02:05.3