Steamboat’s Team Lightning strikes at Craig swim meet
Local youth swimming team wins boys, girls titles at ABC meet
Steamboat Springs — The Steamboat Springs Team Lightning swim team continued its torrid stretch, swimming away with boys and girls championships at the July 10 to 12 Craig ABC Swim Meet.
The boys team won by more than 1,000 points while the girls team won by more than 2,000 points.
“Out of 90 kids,” coach Essi Kenttala said, “90 got a ribbon.”
The 90 swimmers were the most Steamboat has ever taken to a swim meet. Team Lightning dwarfed the other teams that competed at the three-day meet.
Swimmers were broken into three divisions.
In the girls A Division, Avery Harrington was the top point-earner, scoring 148 points. Margaret Lichtenfels was second with 147 points, and Katie Brodie was third with 140.5 points.
Frank Ruppel scored the second most in the boys A Division with 157 points. Tyler Terranova was fourth with 134 points.
In the girls B Division, Kathleen O’Connell scored the second most points with 70. Kelly Strotbeck was third with 57, Tess Richey was fourth with 56 and Lauren Spivey was fifth with 53.
Brenden Carta was second in the boys B Division with 80 points. Chris Kaminski was first in the boys C Division with 137 points.
“We were definitely the biggest and strongest team there,” Kenttala said.
Six members of the team will traveled to Montrose on Thursday for a meet. Those swimmers will be looking to register Junior Olympic-qualifying times.
The next big meet for the team is July 23 to 25 in Grand Junction. There, Steamboat will compete in the Western Slope League Summer Championships at Mesa State College. Swimmers had to qualify for the meet during the summer.
Steamboat is expected to have more than 50 swimmers competing at Mesa State.
— To reach Luke Graham, call 871-4229 or e-mail lgraham@steamboatpilot.com
Craig ABC Open swim meet
July 10 to 12
Steamboat Springs Team Lightning results
(All distances are in meters)
Isabella Arce (11-12 girls)
50 free — 16th
50 back — 17th
Thomas Benson (15-and-older boys)
100 free — 3rd
200 free — 1st
Brooks Birkinbine (9-10 boys)
50 back — 1st
100 breast — 2nd
100 free — 6th
50 free — 3rd
50 breast — 1st
100 back — 1st
McKensey Bishop (9-10 girls)
50 back — 2nd
100 breast — 10th
100 free — 6th
Amy Brodie (15-and-older girls)
200 IM — 4th
50 free — 2nd
100 free — 1st
200 free — 4th
100 back — 1st
Catherine Brodie (13-14 girls)
200 IM — 2nd
100 fly — 1st
200 back — 3rd
50 free — 1st
100 free — 2nd
100 breast — 4th
200 free — 1st
100 back — 2nd
Riley Brodie (13-14 boys)
200 IM — 2nd
200 breast — 2nd
50 free — 2nd
Shae Burger (9-10 girls)
50 free — 5th
50 breast — 9th
200 free — 1st
100 back — 7th
Tatum Burger (9-10 girls)
50 free — 5th
100 fly — 1st
50 breast — 3rd
200 free — 2nd
Teague Burger (9-10 boys)
50 free — 2nd
200 free — 1st
100 back — 2nd
Brenden Carta (13-14 boys)
200 IM — 3rd
100 fly — 3rd
200 breast — 3rd
50 free — 1st
100 free — 1st
100 breast — 3rd
200 free — 1st
100 back — 1st
Cameron Colombo (9-10 boys)
50 back — 3rd
Emily Craig (8-and-younger girls)
25 free — 2nd
25 fly — 3rd
25 back — 2nd
100 free — 2nd
Payton Curley (8-and-younger girls)
25 free — 2nd
50 free — 1st
25 back — 2nd
100 free — 3rd
Alan Duty (8-and-younger boys)
25 free — 2nd
50 free — 4th
25 back — 9th
Lauren Ehrlich (8-and-younger girls)
25 free — 5th
25 breast — 1st
Jordan Floyd (11-12 girls)
50 fly — 1st
100 free — 5th
100 breast — 6th
Katy Floyd (8-and-younger girls)
25 free — 1st
50 free — 7th
25 back — 9th
Lyta Foulk (11-12 girls)
100 back — 4th
50 fly — 4th
100 free — 3rd
100 breast — 7th
50 breast — 8th
50 free — 7th
200 free — 1st
50 back — 2nd
Keala Fraioli (11-12 girls)
200 IM —4th
50 fly — 3rd
100 free — 2nd
100 breast — 7th
50 breast — 4th
50 free — 7th
200 free — 5th
50 back — 1st
Clare Franklin (13-14 girls)
1,500 free — 9th
200 IM — 4th
200 back — 1st
50 free — 2nd
200 fly — 1st
200 free — 3rd
100 back — 1st
Abbey Habermehl (13-14 girls)
200 IM — 3rd
200 breast — 1st
50 free — 3rd
100 free — 3rd
100 breast — 2nd
200 free — 2nd
Avery Harrington (9-10 girls)
50 fly — 2nd
50 back — 2nd
100 breast — 1st
100 free — 2nd
50 free — 2nd
100 fly — 1st
50 breast — 1st
100 back — 1st
Kendall Harrington (8-and-younger girls)
25 free —3rd
50 free — 2nd
25 back — 3rd
100 free — 2nd
Taylor Harrington (13-14 girls)
200 IM — 2nd
100 fly — 4th
200 breast — 3rd
50 free — 1st
100 free — 1st
100 breast — 3rd
200 free — 7th
100 back — 3rd
Andrew Henderson (8-and-younger boys)
25 free — 3rd
50 free — 4th
25 back — 11th
Riley Hodges (8-and-younger girls)
25 free — 7th
50 free — 3rd
25 back — 7th
25 breast — 2nd
Ben Hoefer (9-10 boys)
50 back — 2nd
100 breast — 1st
100 free — 4th
50 free — 4th
100 fly — 1st
50 breast — 3rd
Jade Holman (8-and-younger girls)
25 free —3rd
50 free — 2nd
25 back — 3rd
Mallory Hoots (15-and-older girls)
1,500 free — 12th
100 fly — 1st
50 free — 2nd
Mariah Hoots (13-14 girls)
200 IM — 1st
100 fly — 2nd
200 breast — 2nd
50 free — 5th
100 free — 1st
100 breast — 4th
200 free — 6th
Christopher Kaminski (11-12 boys)
50 fly — 1st
100 free — 1st
100 breast — 2nd
50 breast — 1st
50 free — 1st
100 fly — 1st
50 back — 1st
Johnathon Kaminski (9-10 boys)
50 fly — 1st
50 back — 2nd
100 breast — 3rd
100 free — 1st
50 free — 1st
100 fly — 2nd
50 breast — 1st
Alta Kaster (9-10 girls)
50 back — 1st
100 free — 12th
50 free — 10th
Essi Kenttala (15-and-older girls)
100 fly — 6th
50 free — 8th
100 free — 6th
Alisha Khanna (11-12 girls)
100 back — 2nd
50 fly — 7th
100 free — 8th
50 breast — 1st
50 free — 8th
50 back — 3rd
Sarah Kite (11-12 girls)
100 back — 2nd
50 fly — 1st
100 free — 3rd
50 breast — 2nd
50 free — 4th
100 fly — 1st
50 back — 4th
Parker Kortas (9-10 girls)
100 breast — 2nd
100 free — 8th
50 free — 4th
50 breast — 2nd
200 free — 2nd
Taylor Kortas (11-12 girls)
200 IM — 3rd
50 fly — 1st
100 free — 1st
100 breast — 1st
50 breast — 1st
50 free — 5th
100 fly — 2nd
50 back — 4th
Margaret Lichtenfels (11-12 girls)
200 IM — 1st
50 fly — 2nd
100 free — 1st
100 breast — 2nd
50 breast — 2nd
50 free — 1st
200 free — 1st
50 back — 3rd
Marley Loomis (13-14 girls)
1,500 free — 10th
100 fly — 1st
200 back — 2nd
50 free — 5th
100 free— 4th
100 breast — 1st
200 free — 5th
100 back — 3rd
Elizabeth Lukens (11-12 girls)
100 back — 3rd
50 fly — 11th
100 free — 5th
100 breast — 8th
50 breast — 9th
50 free — 5th
200 free — 3rd
50 back — 9th
Walter Magill (8-and-younger boys)
25 free — 4th
50 free — 1st
25 back — 3rd
Annika Malacinski (9-10 girls)
50 free — 9th
50 breast — 15th
200 free — 3rd
100 back — 1st
Niklas Malacinski (8-and-younger boys)
25 free — 8th
50 free — 8th
25 back — 10th
Ryan McNamara (8-and-younger boys)
25 free — 3rd
50 free — 6th
25 back — 12th
Jackson Metzler (8-and-younger boys)
25 free — 2nd
50 free — 2nd
25 back — 4th
Reilly Mewborn (9-10 girls)
50 fly — 4th
50 back — 5th
100 breast — 6th
100 free — 2nd
50 free — 1st
50 breast — 5th
Hannah Mihaich (13-14 girls)
200 IM — 3rd
100 fly — 3rd
200 breast — 1st
50 free — 3rd
100 free — 4th
100 breast — 6th
100 back — 1st
Maggie Morton (9-10 girls)
50 back — 5th
100 breast — 4th
100 free — 5th
50 free — 8th
50 breast — 4th
Finn O’Connell (11-12 boys)
100 back — 3rd
200 IM — 4th
50 fly — 3rd
100 free — 3rd
50 free — 4th
100 fly — 3rd
200 free — 4th
50 back — 4th
Kathleen O’Connell (11-12 girls)
100 back — 7th
200 IM — 1st
50 fly — 4th
100 free — 1st
50 breast — 4th
50 free — 3rd
100 fly — 1st
50 back — 1st
Margaret O’Connell (12-14 girls)
100 free — 3rd
100 breast — 3rd
100 back — 2nd
Isabella O’Reilly (8-and-younger girls)
25 free — 5th
50 free — 8th
25 back — 13th
Max Orozco (8-and-younger boys)
25 free — 12th
25 back — 14th
Althea Ort (9-10 girls)
50 free — 19th
50 breast — 21st
100 back — 6th
Annika Ort (8-and-younger girls)
25 free — 14th
25 back — 14th
Alexa Paoli (8-and-younger girls)
25 free — 4th
25 back — 6th
Tyler Paoli (9-10 girls)
50 free — 24th
Kane Park (11-12 boys)
200 IM — 5th
100 free — 1st
100 breast — 1st
Cara Piske (13-14 girls)
200 IM — 1st
200 breast — 2nd
50 free — 4th
100 free — 5th
100 breast — 5th
100 back — 4th
Gabriel Rabanal (8-and-younger boys)
25 free — 1st
50 free — 1st
25 back — 7th
25 breast — 1st
Soria Rabanal (9-10 girls)
50 back — 7th
100 free — 7th
50 free — 7th
100 back — 2nd
Mallory Richey (15-and-older girls)
50 free — 5th
200 breast — 1st
100 breast — 1st
100 free — 2nd
Tess Richey (11-12 girls)
50 fly — 8th
100 free — 2nd
100 breast — 1st
50 breast — 3rd
50 free — 1st
50 back — 12th
Isabel Rillos (9-10 girls)
50 free — 14th
50 breast — 10th
200 free — 6th
Piper Rillos (11-12 girls)
100 back — 3rd
200 IM — 6th
50 fly — 2nd
100 free — 3rd
50 breast — 5th
50 free — 6th
200 free — 4th
50 back — 5th
Shannon Ross (11-12 girls)
50 fly — 2nd
100 breast — 2nd
Frank Ruppel (11-12 boys)
100 back — 1st
200 IM — 1st
50 fly — 1st
100 free — 1st
50 free — 1st
100 fly — 1st
200 free — 2nd
50 back — 1st
Madison Ruppel (12-14 girls)
200 IM — 1st
100 fly — 3rd
200 back — 1st
50 free — 2nd
100 free — 1st
200 fly — 2nd
100 breast — 1st
100 back — 1st
Caitlin Smith (9-10 girls)
50 back — 15th
100 breast — 14th
100 free — 21st
Ashley Spiegel (9-10 girls)
50 back — 13th
100 breast — 13th
100 free — 16th
50 free — 16th
50 breast — 20th
100 back — 9th
Lauren Spivey (8-and-younger girls)
25 free — 1st
50 free — 3rd
25 back — 2nd
Lily Starkey (9-10 girls)
50 back — 4th
100 breast — 3rd
100 free — 4th
Jack Strotbeck (9-10 boys)
200 IM — 2nd
50 back — 4th
100 breast — 4th
100 free — 1st
50 free — 1st
200 free — 3rd
100 back — 2nd
Kelly Strotbeck (8-and-younger girls)
25 free — 2nd
50 free — 1st
25 back — 1st
100 free — 3rd
Jacob Taulman (9-10 boys)
200 IM — 3rd
100 breast — 2nd
100 free — 1st
50 free — 3rd
50 breast — 2nd
200 free — 2nd
Kyle Taulman (8-and-younger boys)
25 free — 14th
25 back — 13th
25 breast — 3rd
Anna Terranova (8-and-younger girls)
25 fly — 2nd
100 IM — 1st
25 breast — 1st
100 free — 1st
Samantha Terranova (11-12 girls)
1,500 free — 6th
100 breast — 3rd
400 IM — 4th
50 breast — 7th
50 free — 3rd
50 back — 2nd
Tyler Terranova (11-12 boys)
1,500 free — 15th
100 back — 2nd
200 IM — 3rd
50 fly — 6th
100 free — 2nd
50 free — 2nd
100 fly — 2nd
200 free — 1st
50 back — 2nd
Arianna Tullis (8-and-younger girls)
25 free — 12th
50 free — 9th
25 back — 8th
Amanda Walker (9-10 girls)
50 back — 4th
100 breast — 1st
50 free — 3rd
50 breast — 2nd
200 free — 3rd
Support Local Journalism
Support Local Journalism
Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.
Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.
Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.