Complete list of 2017 Best of the Boat winners | SteamboatToday.com

Complete list of 2017 Best of the Boat winners

SHOPPING
Best Art Gallery
1. Steamboat Art Museum
2. Artisans Market of Steamboat
3. Images of Nature, Pine Moon Fine Art

The historic Rehder Building, one of Steamboat’s original cultural centers, houses the Steamboat Art Museum.

Best Bike Shop
1. Steamboat Ski & Bike Kare
2. Orange Peel Bicycle Service
3. Ski Haus

Best Candy/Sweets Store
1. Fuzziwig’s Candy Factory
2. Lyon’s Corner Drug & Soda Fountain
3. Rocket Fizz

Best Consignment Store
1. Deja Vu Boutique
2. Annie’s Home Consignments
3. Moxie

Best Floral Shop
1. The Tall Tulip
2. City Market
3. Steamboat Floral & Gifts

Best Gift Shop
1. Ohana
2. Steamboat Art Company, All That
3. Lyon’s Corner Drug & Soda Fountain

Best Jewelry Store
1. Steamboat Art Company
2. The Silver Lining
3. Mary Jane’s

Best Kids Gift Store
1. In Celebration of Kids
2. Dragonflies
3. Fuzziwig’s Candy Factory

Best Liquor Store
1. Central Park Liquor
2. Arctic Liquors
3. Ski Haus Liquors

Best Marijuana Store
1. Golden Leaf
2. Rocky Mountain Remedies
3. Park Range Recreationals

Best Men’s Clothing Store
1. Allen’s Clothing
2. Urbane
3. Ski Haus

Best Pet Store
1. Paws ‘N Claws
2. Elk River Pet & Ranch
3. Outdoor K9

Best Shoe Store
1. Steamboat Shoe Market
2. Ski Haus
3. Shoe Chalet & Boutique

Best Ski Shop
1. Ski Haus
2. Steamboat Ski & Bike Kare
3. Christy Sports

Best Snowboard Shop
1. Powder Tools
2. Ski Haus

Chris and Lindsay Dillenbeck stand outside of Chrysalis in downtown Steamboat Springs. Photo by John F. Russell

3. Powder Pursuits

Best Sporting Goods Store
1. Ski Haus
2. BAP!
3. Straightline Sports

Best Thrift Store
1. LiftUp Community Thrift Store
2. Deja Vu Boutique
3. Rummagers Thrift Store

Best Women’s Clothing Store 
1. Chrysalis
2. Deja Vu Boutique
3. Fringe Boutique

PROFESSIONALS
Best Accountant
1. Dana Tredway, Tredway, Henion, Palmquist & Kusy
2. Jim Nowak, Western Slope Accounting
3. Clark Davidson

Best Acupuncturist
1. Frank Turano-Cutler, Healing Path Acupuncture
2. Kelley McDaneld, Yampa Valley Acupuncture
3. Betsy Smith Acupuncture

The team at Vertical Arts.

Best Architect
1. Brandt Vanderbosch, Vertical Arts
2. Joe Patrick Robbins
3. Jeff Gerber, Gerber Berend Design Build

Best Attorney
1. Jason Lacy, Steamboat Lawyers Group
2. Geoff Petis, Petis Law
3. Larry D. Combs, LLC

Best Bike Mechanic
1. Nick “Rossi” Resignolo, Steamboat Bike Shop
2. Brock Webster, Orange Peel Bicycle Service
3. Sean Brenker, Steamboat Ski & Bike Kare

Best Car Salesperson
1. Steve Dunklin, Cook Subaru and Chevrolet
2. Stacy Rogers, Cook Subaru and Chevrolet
3. Ian “Wolf” Woelfel, Cook Subaru and Chevrolet

Best Chiropractor
1. Dr. Von Wilson, Backsmith Chiropractic
2. Dr. Timothy Rinn, Rinn Chiropractic Center
3. Dr. David Criste

Best Cleaning Service
1. Retreatia.com/A&M Services Steamboat
2. Perez Cleaning Services
3. True Spruce Cleaning

Best Dentist
1. Dr. Sunny Owens, Sunshine Dentistry
2. Dr. Andrew Jorgensen, Pine Grove Dental Arts
3. Dr. Jeffrey Piaskowy, Avant Garde Dental

Best Doctor
1. Dr. David Neidermeier, Steamboat Medical Group
2. Dr. Brian Harrington, Yampa Valley Medical Associates
3. Dr. Sheila Fountain, Pediatrics of Steamboat Springs

Best Electrician
1. Jed Gibson, Central Electric
2. Don Kuntz, Current Electric
3. Geoff Coon, Coon Custom Electric

Best Eye Doctor
1. Dr. Mark Helm, Helm Eye Center
2. Dr. Erica Musgrove, Mountain Eyeworks
3. Dr. Lewis Cutter, Mountain Eyeworks

Best Financial Advisor
1. David Lamb, Edward Jones
2. Chris Puckett, Edward Jones
3. Dan Foley, Sleeping Giant

Best Fishing Guide
1. Johnny Spillane
2. Keith Hale
3. Rob Burden, Steve Henderson

Mirror, mirror, on the wall, who’s the best hairstylist of all? Comb Goddess Kaitlyn Reed. Photo by John F. Russell

Best Fitness Instructor
1. Brady Worster, Fhysical Elements
2. Rebecca Williams
3. Sarah Coleman

Best Hair Stylist
1. Kaitlyn Reed, Comb Goddess
2. Alicia Ellson McCarthy, Brio Salon & Spa
3. Brooke Engeseth, Hair on Earth

Best Local Artist
1. Lance Whitner
2. Sandy Graves
3. Adam Morren

Best Local Photographer
1. Danielle Zimmerer
2. Kathleen Walsh Photography
3. Noah Wetzel

Best Massage Therapist
1. Pamela Peretz, Life Essentials Day Spa
2. Erica Olson, Heartfire Massage
3. Stella Globe

Best Orthopaedic Surgeon
1. Dr. Eric Verploeg, Orthopaedics of Steamboat Springs
2. Dr. Alex Meininger, Steamboat Orthopaedic Associates
3. Dr. Bryan Bomberg, Steamboat Orthopaedic Associates

Best Pediatrician
1. Dr. Sheila Fountain, Pediatrics of Steamboat Springs
2. Dr. Steven Ross, Sleeping Bear Pediatrics
3. Dr. Dana Fitzgerald, Pediatrics of Steamboat Springs

Best Personal Trainer
1. Brady Worster Fhysical Elements
2. Becky Heath, Anytime Fitness
3. Sarah Coleman, Cross Fit Steamboat

Best Physical Therapist
1. Steve Warfel, Johnson & Johnson Physical Therapy
2. Erin Rosso, Forever Fit Physical Therapy
3. Ray Degli, Kinetic Energy Physical Therapy

Best School Teacher (K-12)
1. Kyle Paolontonio, Soda Creek Elementary
2. Eric Nilsson, Steamboat Springs High School
3. Clint Koehler, Steamboat Springs High School

Best Ski/Snowboard Instructor
1. Chip Shevlin
2. Abigail Slingsby
3. Phillip Kellenbeck
4. Bridget Ross

Best yoga instructor Cristen Malia. Photo by John F. Russell

Best Ski/Snowboard Patroller
1. John “Pink” Floyd
2. Kyle Lawton
3. Dominique Janku
4. Duncan Draper

Best Yoga Instructor
1. Cristen Malia
2. Ali Johnson
3. Carrie Nelson

BUSINESS & COMMUNITY

Best Auto Repair Shop
1. Downtown Conoco
2. Doc’s Auto Clinic
3. Elk Mountain Automotive

Best Bank
1. Yampa Valley Bank
2. Alpine Bank
3. Wells Fargo

Best Cellular Phone Company
1. Verizon
2. AT&T
3. Union Wireless

Best Computer Repair
1. Northwest Data Services
2. Mac Ranch
3. All Fixed Steamboat

Best Daycare
1. Discovery Learning Center
2. Young Tracks
3. Holy Name Preschool

Best Fishing Outfitter
1. Steamboat Flyfisher
2. Straightline Outdoor Sports
3. Bucking Rainbow

Best Fitness Center/Gym
1. Old Town Hot Springs
2. Anytime Fitness
3. Manic Training

The Home Ranch.

Best Golf Course
1. Haymaker Golf Course
2. Rollingstone Ranch Golf Club
3. Catamount Ranch & Club

Best Guest Ranch
1. Home Ranch
2. Saddleback Ranch
3. Del’s Triangle 3 Ranch

Best Horseback Outfitter
1. Del’s Triangle 3 Ranch
2. Saddleback Ranch
3. Hahn’s Peak Roadhouse

Best Indoor Music Venue
1. Strings Music Pavilion
2. Schmiggity’s
3. Chief Theater

Best Insurance Agency
1. Debbie Aragon, State Farm
2. Dax Mattox, State Farm
3. Steamboat Select Insurance Group

Best Kids Program
1. Boys & Girls Club of Steamboat Springs
2. Steamboat Springs Winter Sports Club
3. City of Steamboat Springs Youth Programs

Best Nail Salon
1. Exclusive Nails
2. Steamboat Nails
3. Old Town Nails

Best Outdoor Activity Company (Summer)
1. Backdoor Sports
2. Bucking Rainbow
3. Steamboat Zipline Adventures

Best Outdoor Activity Company (Winter)
1. Steamboat Ski & Resort Corp.
2. Steamboat Powdercats
3. Saddleback Ranch

Best Pet Groomer
1. Powder Hounds Grooming Salon
2. Doggy Style Mobile Pet Grooming
3. Steamboat Dog Spa

Best Pet Kennel
1. Red Rover Resort
2. RK Pet Ranch
3. Rocky Mountain Pet Resort

Best Pharmacy
1. Lyon’s Corner Drug & Soda Fountain
2. Walgreens
3. City Market

Best Physical Therapy Practice
1. Johnson & Johnson Physical Therapy
2. SportsMed at UCHealth Yampa Valley Medical Center
3. Kinetic Energy

Best Place for a Haircut
1. 10th Street Barbershop
2. Hair On Earth
3. Comb Goddess

Best Printing Shop
1. PostNet of Steamboat Springs
2. Northwest Graphics
3. Element Print & Design

Best Property Management Company
1. Retreatia.com/A&M Services Steamboat
2. Resort Group
3. Resort Lodging Company

Best Radio Station
1. KBCR Big Country Radio 96.9
2. KFMU Solar Powered Radio 105.5
3. KRNC 88.5 Colorado Public Radio

Best Snow Removal Service
1. Retreatia.com/A&M Services Steamboat
2. Native Excavating
3. Schreiner, Inc.
4. Nordic Excavating

Best Spa
1. Life Essentials Day Spa
2. Rocky Mountain Day Spa, Boutique & Salon
3. Waterside Day Spa

The staff at the Steamboat Veterinary Hospital. Photo by Frances Hohl

Best Towing Service
1. American Towing & Road Service
2. Rocky Mountain Towing
3. Alpine Towing

Best Veterinary Office
1. Steamboat Veterinary Hospital
2. Pet Kare Clinic
3. Mountain Peaks Veterinary Clinic

Best Yoga/Pilates Studio
1. Steamboat Pilates, Yoga & Fitness
2. Yoga Center of Steamboat
3. Colorado Mountain College

HOME & GARDEN
Best Flooring Store
1. Carpets Plus
2. The Carpet Shoppe
3. Affordable Flooring Warehouse

Sarah Fox of Fox Construction outside Holy Name Catholic Church.

Best Furniture Store
1. Annie’s Home Consignments
2. Moxie
3. Into The West

Best General Contractor/Homebuilder
1. Fox Construction
2. Gerber Berend Design Build
3. Fair & Square Construction

Best Handyman
1. Kevin Anderson
2. Mike Hirschman
3. Leif McCole

The team at Rumor Designs. Photo by Matt Stensland.

Chris Katers
Dallas Jensen
Greg Rawlings
Bud Rogers

Best Interior Designer
1. Valerie Stafford, Rumor Designs
2. Olivia Kimmeth, Olivia’s Home Furnishings
3. Susan Wilkinson, Aesthetic Designworks

Best Landscaping Service
1. Gecko Landscape and Design
2. Kinnikinnik Lawn & Garden
3. Nature’s Design of Steamboat

Best Mortgage Broker
1. Kathryn Pedersen, Fidelity Mortgage
2. Josh Kagan, Cornerstone Mortage Co.
3. Whitney Fortna, Yampa Valley Bank

Best Nursery/Gardening Supplier
1. Windemere Garden Center
2. Gecko Landscaping
3. Snow Country Nursery

Best Painter
1. Lawton Painting Company
2. Sloop Painting
3. Good People Painting

Best Plumber
1. Perfect Slope Plumbing
2. Alpenglow Plumbing & Heating Inc.
3. Taber Plumbing & Heating

Best Real Estate Agent
1. Jon Wade, The Steamboat Group
2. Matt Eidt, Colorado Group Realty
3. Charlie Dresen, Steamboat Sotheby’s International Realty

Best Roofing Company
1. Revelation Roofing
2. Berlet Roofing
3. High Point Roofing

Best Stone Supply Company
1. Hale’s Landscaping
2. Steamboat Stone Supply
3. Stone Source Masonry Supplies

Best Title Company
1. Land Title Guarantee Company
2. Heritage Title Company
3. Title Company the Rockies

The owners, founders and staff at Moe’s Original Bar B Que. Photo by John F. Russell

FOOD SPECIALTIES
Best Asian Food
1. Noodles & More
2. YAMA
3. Sambi Canton

Best BBQ
1. Moe’s Original Bar B Que
2. Double Z Bar & Bar BQ
3. Steamboat Smokehouse

Best Burrito
1. Azteca Taqueria
2. Taco Cabo
3. Fiesta Jalisco

Best Craft Cocktail
1. Fiery Margarita, Laundry Kitchen & Cocktails
2. Bee’s Knees, Cloverdale
3. Kentucky Fall, Laundry Kitchen & Cocktails

Best Dessert
1. Café Diva
2. Ciao Gelato
3. Ore House at the Pine Grove

Best Hamburger
1. Back Door Grill
2. Big House Burgers
3. Rex’s American Grill

Best Hot Dog
1. Hungry Dog
2. Johnny B. Good’s Diner
3. Clark Store

Best Ice Cream/Frozen Yogurt
1. Ciao Gelato
2. Lyon’s Corner Drug & Soda Fountain
3. Coldstone Creamery

Best Italian Food
1. Mambo Italiano
2. Mazzola’s Majestic Italian Diner
3. Cugino’s

Best Locally Brewed Beer
1. Butcherknife Brewery Amputator
2. Mountain Tap Brewery Passionate Pedal
3. Butcherknife Brewery Hefeweizen

Best Margarita
1. Cadillac, Fiesta Jalisco
2. Caliente, Salt & Lime
3. Fiery Margarita, Laundry Kitchen & Cocktails

Best Mexican Food
1. Fiesta Jalisco
2. Salt & Lime
3. Vaquero’s

Blue Sage Pizza.

Best Pizza
1. Blue Sage Pizza
2. Brooklynn’s Pizzeria
3. Mambo Italiano

Best Ribs
1. Double Z Bar & Bar BQ
2. Moe’s Original Bar B Que
3. Steamboat Smokehouse

Best Sandwich
1. Backcountry Delicatessen
2. Cruisers Sub Shop
3. Freshies

Best Steak
1. Ore House at the Pine Grove
2. E3 Chophouse
3. Café Diva

Best Sushi
1. YAMA
2. Sake2U
3. Noodles & More

Best Vegetarian
1. Rootz
2. Freshies
3. Café Diva

Smell That Bread’s famous Monkey Bread.

Best Wings
First Place The Tap House Sports Grill
Second Place Carl’s Tavern
Third Place Double Z Bar & Bar BQ

DINING
Best Aprés (Winter)
1. Slopeside Grill
2. T Bar
3. Mahogany Ridge Brewery & Grill

Best Bakery
1. Smell That Bread
2. MountainBrew
3. Winona’s

Sunpie’s riverside setting helped it earn top bar honors this year.

Best Bar
1. Sunpie’s Bistro
2. Laundry Kitchen & Cocktails
3. Mahogany Ridge Brewery & Grill

Best Bartender
1. Jack Doyle, Harwigs
2. Tod "JJ" Johnson, Laundry Kitchen & Cocktails
3. Dick “Gooch” Shine, Sunpie’s

Best Breakfast Spot
1. Creekside Café & Grill
2. Freshies
3. Winona’s

Best Brewery
1. Butcherknife Brewing Company
2. Mountain Tap Brewery
3. Storm Peak Brewing Co.

Best Catering Service
1. Drunken Onion
2. Marno’s Custom Catering
3. Steamboat Meat & Seafood

Patrick Ayers, who grew up in Steamboat Springs, poses outside his new Cloverdale Restaurant.

Best Coffee Shop
1. MountainBrew
2. Starbucks (Sundance Plaza)
3. Off the Beaten Path

Best Farm-to-Table Cuisine
1. Cloverdale Restaurant
2. Creekside Café & Grill
3. Café Diva

Best Fine Dining
1. Café Diva
2. Harwigs L’apogee
3. Laundry Kitchen & Cocktails

Best Food Truck
1. Skull Creek Greek
2. Embers Wood Fired Pizza
3.  Y Not Wagon

Best Happy Hour
1. Mahogany Ridge Brewery & Grill
2. Aurum Food & Wine
3. E3 Chophouse

Best Kid Friendly Dining
1. Rex’s American Grill
2. Johnny B Good’s
3. Dude & Dan’s

Best Lunch Spot
1. Freshies
2. Creekside Café & Grill
3. Backcountry Delicatessen

Best Outdoor Dining
1. Aurum Food & Wine
2. E3 Chophouse
3. Creekside Café & Grill

Best Place to Watch the Game
1. Carl’s Tavern
2. The Tap House Sports Grill
3. Dude and Dan’s

Best Server
1. Daryl Newcomb, Café Diva
2. Karen Jimmerson, Mambo Italiano
3. Dusti Dunham, Creekside Café

Best Take-out Dinner
1. Drunken Onion
2. Papa Murphy’s
3. Noodles & More

Spike, the fire-breathing dragon. Photo by John F. Russell

THE LIGHTER SIDE
Best 4th of July Float
1. Dragon Art Car
2. Steamboat Rugby Club
3. Perry-Mansfield Performing Arts Camp

Best Community Event
1. Winter Carnval
2. Steamboat Free Summer Concert Series
3. 4th of July Parade

Best Community Service Organization
1. LiftUp Routt County
2. Rotary Club
3. Routt County United Way

Dancer Roddy Beall, who grew up in Steamboat Springs, works on a few moves at the Elevation Dance Studio. Photo by John F. Russell

Best Dancer
1. Roddy Beall
2. Meg Southcott, Kay Goodhand
3. Nicole Idzhal

Best Cowboy, Ray Heid

Best Local Fundraising Event
1. Mustache Ride
2. Dancing with the Stars
3. Bust of Steamboat

Best Mountain Bike Trail
1. Flash of Gold
2. Morning Gloria
3. NPR

Best Mullet
1. Will Cheesbro
2. Luke Kimmes, Jesse Kirk
3. Chris Baumann

Best Cowboy
1. Ray Heid
2. Ed Brenner, Arnie Orr
3. Treat Romick

Best Cruiser Bike
1. Pedego Electric Bikes
2. Doug Fresh
3. Tristen Hubler, Rob Peterson
Best Musician
1. Randy Kelley
2. Steve Boynton, Pat Waters
3. Jay Roemer, Eric Delaney

Best Mustache
1. Rob Peterson
2. Brando Miller
3. Kris Allen

Best New Housing Development

The Reserves at Steamboat.

1. The Reserves at Steamboat
2. Sunlight Development
3. Barn Village

Best Place to Propose
1. Top of the Gondola
2. Fish Creek Falls
3. Sunpie’s Bistro

Best Public Improvement
1. Yampa Street
2. Sidewalks on Yampa and Oak Streets

Jennifer and Lucas Sherman celebrating their nuptials at Thunderhead Lodge. Photo by Andy Barnhart.

3. Steamboat Ski Area Base

Best Ski Bum
1. Daryl Newcomb
2. Doug Fresh
3. Joe Kelly, Ed Briones

Best Sports Tournament
1. Kickball Klassic
2.  Cowpie Classic
3. Steamboat Mountain Soccer Tournament

Best Steamboat Summer Pastime
1. Floating The Yampa
2. Hiking
3. Biking

Best Wedding Venue
1. Top of the Gondola
2. Lake Catamount
3. Flying Diamond Ranch

 

Recommended Stories For You

Go back to article