Glide the Divide race results

Advertisement

Saturday

*Set a new course record

90K Men Skate

Name, Town, Time

*Rune Oedegaard, Boulder, 4:08:46

Josh Smullin, Steamboat, 4:08:47

Vegard Kjoelhamar, Boulder, 4:24:44

Adam Loomis, Eau Claire, WI, 4:39:47

Michael Ward, Aspen, 4:44:16

Terray Sylvester, Paonia, 5:04:22

Clifford Field, Steamboat, 5:13:48

Tyler Kjorstad, Inver Grove Heights, MN, 5:31:06

Ian Abernethy, Laramie, WY, 6:26:17

Jason Kask, Colorado Springs, 7:00:02

Daniel Weinberger, Boulder, 4:08:51

Adam Swank, Duluth, MN, 4:10:00

Andre Watt, Duluth, MN, 4:32:41

Nils Lindstrom, Gallatin Gateway, MT, 4:33:11

Nikolai Anikin, Duluth, MN, 4:37:26

Mike Schilling, Breckenridge, 4:57:41

Jay Chesterman, Sioux City, IA, 5:06:10

Alan Enos, Boulder, 5:09:43

Max Nuttelman, Boulder, 5:10:05

Grigory Kolesov, Laramie, WY, 5:20:25

Zach Heuscher, Cedaredge, 5:26:07

Fredric Spiegel, Denver, 5:26:45

Jay Hunt, Gunnison, 5:39:24

Carl Iacozili, Fryeburg, ME, 5:50:50

Borg Isaksen, Brule, WI, 5:57:27

Harald Niedl, Steamboat, 5:58:20

Pete Swenson, Breckenridge, 4:41:20

Jim Howe, Granby, 4:54:54

Christian McCarthy, Boulder, 4:58:52

Bill Gamber, Steamboat, 5:26:31

Phil Rogers, Esko, MN, 5:40:26

Greg Finnoff, Lyons, 5:53:06

Justin Silcox, Louisville, 6:01:51

Frank Smith, Clark, 6:03:06

Jonathan Drout, Denver, 6:17:26

Ben Woodbeck, South Fork, 6:21:24

Andy Wilkins, Denver, 6:24:06

vMoerdyk, Snowmass Village, 7:36:31

Robert Knapp, Bozeman, MT, 7:39:16

Chris Petersen, Snowmass Village, 7:41:43

Steven Cole, Clark, 7:54:09

Scott Nelson, Carbondale, 8:22:00

Chris Sias, Steamboat, 8:53:39

Allen Belshaw, Steamboat, 8:53:40

Tom Plant, Nederland, 9:15:06

Jan-Petter Lovald, Hopkins, MN, 5:31:18

Lindsey Lambek, Steamboat , 6:07:59

Dan Batwinas, Leadville, 6:09:15

John Werner, Murray, UT, 6:16:27

Rob Lang, Salt Lake City, UT, 6:22:07

Robert Johnson, Pagosa Springs, 6:26:19

Richard Sutphin, Monte Vista, 7:11:22

John Colton, Nederland, 7:56:25

Arthur Myshrall, Park City, UT, 8:22:10

Dan Lowell, Heber, UT, 8:49:40

Neil Humphrey, Laramie, WY, 5:59:01

Stanley Wagon, Silverthorne, 7:59:45

John Craychee, St Charles, IL, 9:04:56

90K Men Classic

Name, Town, Time

*Nick Maki, Granby, 6:32:59

Daniel Hickstein, Boulder, 7:35:43

Nathan Hough, Laramie, WY, 7:40:57

Kyle Bochanski, Laramie, WY, 7:40:57

Tony Neaves, Hamilton, MT, 8:27:02

90K Women Skate

Name, Town, Time

Tami Kochen, Louisville, 5:13:34

Caitlin Marine, Boulder, 5:56:50

Kate Chapman, Steamboat , 6:18:18

Amber Rydholm, Boulder, 6:00:12

*Tammy Jacques, Steamboat , 4:47:09

Diana Finkel, South Fork, 5:13:53

Katie Lindquist, Steamboat, 5:34:26

Annie Creighton, Hamilton, MT, 6:21:08

Carin Cutler, Boulder, 6:55:15

Shannon Meyer, Carbondale, 7:02:05

Laura O’Connell, Evergreen, 9:43:41

Marianne Osteen, Steamboat , 6:54:06

Hurricane Carter, Crested Butte, 9:39:20

90K Women Classic

Name, Town, Time

Kerry White, Avon, 8:23:58

45K Men Skate

Name, Town, Time

Charlie Von Thaden, Steamboat , 2:06:13

Tucker McCrerey, Frisco, 2:07:05

Max Scrimgeour, Steamboat, 2:10:23

Tanner Heil, Steamboat, 2:16:46

Lars Hannah, Steamboat, 2:20:59

Evan Weinman, Steamboat, 2:25:57

Alexi Lainis, Boulder, 2:54:38

Andreas Hoye, Boulder, 2:09:06

Mike Vigers, Edwards, 2:10:24

Jonas Burgler, Fort Collins, 2:11:31

Nick Sterling, Boulder, 2:14:07

Matt Rossman, Salt Lake City, UT, 2:16:35

Evgeniy Panzhinskiy, Laramie, WY, 2:20:08

Jacob Peterson, Lander, WY, 2:27:16

Joshua Peterson, Casper, WY, 2:28:43

Jason Lindelof, Superior, WI, 2:29:39

Adam Looney, Laramie, WY, 2:29:57

Derek Leidigh, Steamboat , 2:50:24

Barkley Robinson, Steamboat, 2:16:09

T. J. Thrasher, Steamboat, 2:20:31

Chris Sachs, White Bear Lake, MN, 2:43:04

Gwenael Layec, Salt Lake City, UT, 2:43:17

Joseph Bettendorf, Rochester, NY, 2:45:49

Christopher Baxter, Winter Park, 2:59:44

Alexander Vogenthaler, Denver, 3:04:03

Michael Higgins, Salt Lake City, UT, 3:39:30

Shawn Scholl, Kremmling, 2:16:22

Ben Barbier, Steamboat , 2:16:56

Steven Stalgren, Granby, 2:30:15

Nelson Carmichael, Steamboat , 2:32:44

Peter Delamere, Boulder, 2:45:51

Christopher Lee, Boulder, 2:46:51

Ben Clark, Steamboat , 2:48:54

Chris Gilbertson, Steamboat , 2:52:14

Craig Keefe, Steamboat, 3:03:30

Bill Martorano, Steamboat, 3:04:29

Galen Woelk, Laramie, WY, 3:22:17

Todd Williams, Edwards, 3:25:47

Brian Tate, Steamboat, 2:23:31

Chris Sweeney, Boulder, 2:49:59

Murray Selleck, Steamboat , 2:56:40

Alan Keeffe, Steamboat, 3:03:01

Clay Lovett, Steamboat , 3:10:10

Andrew Lainis, Boulder, 3:20:32

Tom Keenan, Steamboat , 3:24:07

Michael Berry, Salt Lake City, UT, 3:24:18

Mole Flanigan, Clark, 3:31:06

Geoff Miller, Palmer Lake, 3:37:19

Dan McDonald, Denver, 3:41:26

Edward Dowski, Lafayette, 4:21:47

Norm Cessna, Lander, WY, 2:51:42

David Slovisky, Lander, WY, 3:39:29

45K Men Classic

Name, Town, Time

Ryan Guldan, Denver, 4:06:20

Clay Moseley, Los Alamos, NM, 3:08:58

John Randolph, Steamboat , 4:14:49

Bill Surgeon, Steamboat, 5:28:04

Vincent Call, Granby, 4:09:05

Mark Ensner, Clark, 4:26:18

Roger DeGroot, Cedar Falls, IA , 4:34:19

45K Women Skate

Name, Town, Time

Emily Hannah, Steamboat, 2:27:08

Haley Piske , Steamboat, 2:38:51

Cara Piske , Steamboat, 2:48:56

Annikki Peterson, Lander, WY, 2:59:53

Martha Anderson, Steamboat, 3:03:31

*Lenka Palanova, Boulder, 2:23:31

Nikki Durkan, Steamboat, 2:55:12

Laura Johnson, Boulder, 3:01:24

Emily Keiss, Craig, 3:15:47

Jessica Philip, Steamboat, 3:19:54

Christine Peterson, Casper, WY, 3:20:11

Brittany Engleking, Nederland, 3:45:26

Tamsen Pruzan, Wilson, WY, 2:50:19

Christena Ward, Dillon, 2:53:58

Erin Hesse, Steamboat, 3:39:45

Kristy Palmer, Laramie, WY, 3:42:57

Tanya Kjeldsberg, Salt Lake City, UT, 2:43:33

Sarah Martino, Steamboat , 2:53:39

Emily Lovett, Steamboat Springs, 2:53:56

Kate Lynch, Victor, ID, 2:59:57

Kathryn Johnson, Boulder, 3:01:58

Essi Kenttala, Steamboat , 3:13:16

Wendy Tomlinson, Steamboat, 3:23:17

Kathleen Fitzsimmons, Clark, 3:29:18

Colleen Finnoff, Lyons, 3:39:43

Annick Chappot-Look, Clark, 4:03:12

Deborah Rose, Steamboat , 2:46:32

Susy Ellison, Carbondale, 3:45:07

Patti Lindquist, Steamboat, 50 to 59, 3:55:35

45K Women Classic

Name, Town, Time

Sierra Jech, Laramie, WY, 3:31:44

Casey Bork, Clark, 5:26:20

Rachel Watson, Laramie, WY, 3:20:48

Rebecca Watson, Laramie,WY, 4:09:05

Morgan Moss, Steamboa, 4:53:26

*Sarah Konrad, Laramie, WY, 3:03:51

Christine Boggs, Laramie WY, 3:37:20

Terri Smith, Clark, 4:49:43

15K Men

Name, Town, Time

Tyler Scholl, Kremmling, 0:46:35.73

Sam Delamere, Boulder, 1:00:31.86

Jameson Tracy, Steamboat, 1:16:14.17

Justin Heid, Clark, 3:05:28.12

Evan Barbier , Steamboat , 0:50:44.33

Tyler Terranova , Steamboat, 0:51:00.89

Wyatt Gebhardt, Steamboat, 0:51:26.33

Sven Tate, Steamboat, 0:53:43.69

Luke Jankoski, Clark, 1:16:59.69

*Ryan Ahern, Edgewater, 0:46:12.20

James Letson, Breckenridge, 0:49:13.31

Brian Murray, Denver, 1:31:40.64

Edward Cleary, Fort Collins, 1:14:34.59

Jeffrey Stahl, Erie, 1:16:34.20

Brian Butler, Ward, 1:21:11.69

Kevin Ahern, Breckenridge, 0:46:17.88

Mark Guadagnoli, Fort Collins, 1:32:00.30

Emmett Stafford, Clark, 1:18:14.98

Alan Delamere, Boulder, 1:20:18.34

Clyde Nelson, Clark, 1:36:35.70

15K Women

Name, Town, Time

Jordi Floyd, Steamboat, 0:52:14.25

Anna Burkholder, Steamboat, 0:55:24.14

Kathleen O’Connell, Steamboat, 0:58:25.52

Lark Skov , Steamboat, 1:00:04.20

Katie Brodie, Steamboat, 1:04:42.84

Samantha Terranova, Steamboat, 1:04:43.09

Mary O’Connell, Steamboat, 0:48:01.80

Madison Keeffe , Steamboat, 0:48:50.36

Lucy Newman , Steamboat, 0:51:15.27

Dori McNeill, Steamboat, 0:51:25.70

Gretchen Burkholder, Steamboat, 1:00:36.31

Mallory Richey , Steamboat, 1:00:39.41

Olivia Rose, Steamboat , 1:00:39.56

Abbey Habermehl, Steamboat, 1:04:43.34

*Kelly Ahern, Breckenridge, 0:47:23.64

Janna Radtke, Duluth, MN, 1:04:48.31

Becky Sears, Steamboat, 0:56:03.95

Jessica Flannery, Longmont, 1:00:33.75

Kira Reynolds, Clark, 1:03:50.50

Leila Behnampour, Boulder, 1:18:42.94

Tasha Thrasher, Steamboat, No time

Anne Klein, Lafayette, 1:03:14.72

Lorelei Ernst, Steamboat, 1:07:41.56

Melinda Frye, Fort Collins, 1:09:06.44

Justine Cleary, Fort Collins, 1:26:41.88

Nora McKay, Steamboat, 1:33:54.66

Becky Heid, Clark, 3:05:55.23

Sandee Miller, Palmer Lake, 1:10:12.33

Glenda Lainis, Boulder, 1:11:52.44

Suzanne Jackson, Basalt, 1:13:28.91

Ann Sherry, Steamboat, No time

Louise Stafford, Clark, 1:21:14.64

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.