Steamboat's Team Lightning begins competitive swimming season in Glenwood Springs

Advertisement

The Steamboat Springs Team Lightning swim team opened its competitive season last weekend at the 2011 Western Slope Individual Medley Challenge in Glenwood Springs.

The meet gave swimmers the option to complete an individual medley challenge in their age group, or to simply race in individual events.

Age groups determined the distances, but each swimmer who competed in the individual medley challenge had to swim in six events.

“It was a great way to challenge the kids to do events they may not like or haven’t done in the past,” coach Essi Kenttala said.

Steamboat brought 30 swimmers, and 18 completed the individual medley challenge.

Those completing the challenge included Tyler Terranova, Anna Terranova, Amanda Walker, Johnathan Kaminski, Brook Birkenbine, Ben Hoefer, Alta Kaster, Kelly Strotbeck, Jack Strotbeck, Brenden Carta, Lyta Foulk, Isabella O’Reilly, Arianna Tullis, Avery Harrington, Sarah Kite, Luci Franklin, Frank Ruppel and Emily Craig.

Samantha Terranova also did the long distance challenge, completing a 500-yard freestyle, 1,000 freestyle, 1,650 freestyle and 400 individual medly.

“It’s a different setup,” Kenttala said. “It encourages kids to swim out of the box.”

Team Lightning had several standout performances. In addition to multiple first-place finishers, Avery Harrington hit two Junior Olympic times in the 50 and 100 breaststroke.

She joins Ruppel, Samantha Terranova and Amy Brodie in qualifying for the Junior Olympics.

The Junior Olympics take pace July 28 to 31 in Denver.

Team Lightning will send 30 members to a June 3 to 4 meet in Rangely. Ten members are going to the June 3 to 5 Cuda Star Meet Long Course Open in Thornton.

2011 Western Slope Individual Medley Challenge

May 21-22 in Glenwood Springs

Local finishers

(All distances in yards)

Girls 13 and 14 500 free

4. Samantha Terranova

10. Sarah Kite

Girls 15 and older 500 free

9. Luci Franklin

Boys 11 and 12 500 free

3. Frank Ruppel

5. Tyler Terranova

Boys 13 and 14 500 free

7. Brenden Carta

9. Harry Wilson

Girls 15 and older 100 fly

1. Amy Brodie

6. Luci Franklin

Boys 10 and younger 100 fly

3. Ben Hoefer

Boys 11 and 12 100 fly

1. Frank Ruppel

Boys 13 and 14 100 fly

4. Brenden Carta

7. Harry Wilson

Girls 9 and 10 50 breaststroke

2. Avery Harrington

8. Amanda Walker

12. Anna Terranova

13. Reilly Mewborn

17. Emily Craig

28. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 50 breaststroke

8. Lyta Foulk

22. Alta Kaster

Boys 10 and younger 50 breaststroke

3. Johnathon Kaminski

13. Brooks Birkinbine

17. Ben Hoefer

Boys 11 and 12 50 breaststroke

4. Tyler Terranova

6. Jack Strotbeck

Girls 8 and younger 25 fly

1. Isabella O’Reilly

8. Daisy Wilson

9. Arianna Tullis

Boys 8 and younger 25 fly

7. Tommy Mewborn

Girls 10 and younger 100 breaststroke

1. Avery Harrington

Girls 13 and 14 100 breaststroke

5. Sarah Kite

Girls 15 and younger 100 breaststroke

2. Amy Brodie

8. Luci Franklin

Boys 10 and younger 100 breaststroke

5. Johnathon Kaminski

Boys 11 and 12 100 breaststroke

3. Frank Ruppel

Boys 13 and 14 100 breaststroke

1. Brenden Carta

7. Harry Wilson

9. Riley Brodie

10. Chris Kaminski

Girls 8 and younger 50 free

4. Isabella O’Reilly

7. Daisy Wilson

9. Arianna Tullis

Girls 9 and 10 50 free

2. Avery Harrington

3. Anna Terranova

4. Amanda Walker

5. Emily Craig

6. Reilly Mewborn

10. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 50 free

3. Lyta Foulk

8. Alta Kaster

Boys 8 and younger 50 free

8. Tommy Mewborn

Boys 9 and 10 50 free

4. Johnathon Kaminski

7. Ben Hoefer

8. Brooks Birkinbine

Boys 11 and 12 50 free

3. Tyler Terranova

3. Jack Strotbeck

Boys 13 and 14 50 free

2. Harry Wilson

3. Riley Brodie

5. Chris Kaminski

Girls 8 and younger 100 Individual Medley

6. Isabella O’Reilly

8. Arianna Tullis

Girls 9 and 10 100 Individual Medley

3. Avery Harrington

4. Anna Terranova

5. Reilly Mewborn

6. Emily Craig

8. Amanda Walker

8. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 100 Individual Medley

3. Lyta Foulk

13. Alta Kaster

Boys 9 and 10 100 Individual Medley

6. Johnathon Kaminski

7. Ben Hoefer

8. Brooks Birkinbine

Boys 12 100 Individual Medley

3. Tyler Terranova

Boys 11 100 Individual Medley

3. Jack Strotbeck

Girls 100 free

6. Samantha Terranova

Girls 400 Individual Medley

10. Samantha Terranova

Girls 8 and younger 25 free

13. Isabella O’Reilly

14. Arianna Tullis

16. Daisy Wilson

Boys 8 and younger 25 free

12. Niklas Malacinski

15. Tommy Mewborn

Girls 10 and younger 200 free

5. Avery Harrington

7. Parker Kortas

Girls 13 and 14 200 free

6. Piper Rillos

7. Ty Kortas

8. Sarah Kite

Girls 15 and older 200 free

2. Amy Brodie

7. Luci Franklin

Boys 11 and 12 200 free

3. Frank Ruppel

Boys 13 and 14 200 free

4. Brenden Carta

5. Harry Wilson

8. Riley Brodie

9. Chris Kaminski

Girls 9 and 10 100 free

4. Avery Harrington

6. Reilly Mewborn

7. Amanda Walker

8. Parker Kortas

12. Anna Terranova

17. Emily Craig

23. Annika Malacinski

27. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 100 free

4. Lyta Foulk

19. Alta Kaster

Girls 13 and 14 100 free

3. Piper Rillos

Girls 15 and older 100 free

5. Luci Franklin

Boys 9 and 10 100 free

15. Johnathon Kaminski

16. Brooks Birkinbine

17. Ben Hoefer

Boys 11 and 12 100 free

4. Tyler Terranova

7. Jack Strotbeck

Boys 13 and 14 100 free

2. Harry Wilson

5. Riley Brodie

6. Chris Kaminski

Girls 9 and 10 50 back

5. Reilly Mewborn

7. Avery Harrington

8. Anna Terranova

12. Emily Craig

17. Parker Kortas

19. Amanda Walker

23. Annika Malacinski

24. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 50 back

4. Lyta Foulk

15. Alta Kaster

Boys 9 and 10 50 back

4. Johnathon Kaminski

15. Ben Hoefer

16. Brooks Birkinbine

Boys 11 and 12 50 back

2. Tyler Terranova

6. Jack Strotbeck

Girls 13 and 14 100 back

4. Piper Rillos

5. Sarah Kite

8. Ty Kortas

Girls 15 and older 100 back

1. Amy Brodie

5. Luci Franklin

Boys 13 and 14 100 back

4. Harry Wilson

5. Brenden Carta

7. Riley Brodie

9. Chris Kaminski

Girls 9-10 50 fly

3. Reilly Mewborn

4. Avery Harrington

9. Parker Kortas

15. Anna Terranova

16. Amanda Walker

18. Annika Malacinski

22. Emily Craig

24. Kelly Strotbeck

Girls 11 and 12 50 fly

6. Lyta Foulk

15. Alta Kaster

Boys 9 and 10 50 fly

9. Johnathon Kaminski

11. Ben Hoefer

Boys 11 and 12 50 fly

3. Tyler Terranova

8. Jack Strotbeck

Girls 8 and younger 25 breaststroke

9. Isabella O’Reilly

14. Arianna Tullis

Boys 8 and younger 25 breaststroke

14. Niklas Malacinski

Girls 13 and 14 200 breaststroke

5. Ty Kortas

Girls 8 and younger 25 back

12. Isabella O’Reilly

15. Arianna Tullis

16. Daisy Wilson

Boys 8 and younger 25 back

13. Niklas Malacinski

Girls 13-14 200 Individual Medley

8. Sarah Kite

9. Piper Rillos

12. Ty Kortas

Girls 15 and older 200 Individual Medley

2. Amy Brodie

8. Luci Franklin

Boys 12 and younger 200 Individual Medly

2. Frank Ruppel

Boys 13 and 14 200 Individual Medley

6. Brenden Carta

Girls 1,650 free

5. Samantha Terranova

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.