Coureur Des Bois results from March 14, 2010

Advertisement

March 14, 2010

North Routt County

45-Kilometer Skate Ski

Overall female winners

  1. Sarah Konrad, Laramie, Wy 2:22:30.4

  2. Tammy Jacques-Grewal, Steamboat Springs, 2:32:38.9

  3. Deborah Rose, Steamboat Springs, 2:46:09.2

Overall male winners

  1. Benjamin Blaugrund, Boudler, 2:11:46.7

  2. Barkley Robinson, Steamboat Springs, 2:21:59.0

  3. Brian Woodard, Boulder, 2:25:24.4

Female 29 and younger

  1. Hadley Nylen, Steamboat Springs, 3:09:46.7

  2. Jessica Philip, Steamboat Springs, 3:14:42.6

  3. Megan Gregg, Steamboat Springs, 3:30:17.0

  4. Jennifer Boone, Casper, Wy 3:45:33.9

  5. Adrianne Kroepsch, Boulder, 3:48:46.7

Male 29 and younger

  1. Matthew Rowe, Tabernash, 2:33:33.2

  2. Ian Abernethy, Laramie, Wy 3:06:37.2

  3. Andrew Smith, Steamboat Springs, 3:11:52.9

  4. Andrew Vann, Laramie, Wy 4:04:20.1

  5. Seth Pearson, Fort Collins, 4:35:29.8

Female 30 to 39

  1. Amy Charity, Steamboat Springs, 3:18:47.9

  2. Kristy Palmer, Laramie, Wy 3:33:46.4

  3. Kirsten Alder, Oak Creek, 3:56:53.4

Male 30 to 39

  1. Ross Delaplane, Golden, 2:29:13.3

  2. Jason Riley, Boulder, 2:33:37.0

  3. Igor Guziur, Winter Park, 2:35:40.3

  4. Edward Schultz, Boulder, 2:45:59.9

  5. Kelly Irwin, Sioux City, Ia 2:50:55.8

  6. Wes Fountain, Steamboat Springs, 2:57:18.8

  7. Steve Rane, Silverthorne, 3:00:08.8

  8. Jakub Stefka, Cheyenne, Wy 3:04:02.5

  9. Aj Johnson, Highlands Ranch, 3:04:25.9

  10. Bernie Frey, Breckenridge, 3:05:51.1

  11. Martin Johnson, Bozeman, Mt 3:11:48.1

  12. James Defoe, Denver, 3:13:04.6

  13. John Purviance, Casper, Wy 3:13:26.4

  14. Timothy Fahy, Longmont, 3:15:33.6

  15. Steven Cole, Clark, 3:56:54.1

  16. Stacy Charlton, Steamboat Springs, 4:21:42.8

Female 40 to 49

  1. Tanya Kjeldsberg, Salt Lake City, Ut 2:53:18.8

  2. Kathleen Wickum, Lyons, 3:17:14.9

Male 40 to 49

  1. Steve Cann, Boulder, 2:45:24.8

  2. Eric Bjorkman, Tetonia, Id 2:48:20.5

  3. Doug Karet, Steamboat, 2:50:48.3

  4. Noel Bennett, Boulder, 2:51:39.4

  5. Greg Naber, Boulder, 2:52:46.9

  6. Kevin Kopischke, Steamboat Springs, 2:56:07.9

  7. Chris Phenicie, Lakewood, 2:56:35.0

  8. Matt Tredway, Steamboat Springs, 2:56:55.6

  9. Walter Magill, Steamboat Springs 3:00:43.6

  10. Billy Van Ness, Steamboat Springs, 3:01:25.2

  11. Bart Kounovsky, Steamboat Springs, 3:03:53.2

  12. Greg Finnoff, Lyons, 3:04:34.5

  13. Daniel Lemmer, Steamboat Springs, 3:08:30.2

  14. Khosrow Shotorbani, Salt Lake City, Ut 3:09:47.8

  15. David High, Steamboat Springs, 3:22:35.6

  16. Rob Raymond, Fort Collins, 3:28:50.4

  17. Patrick Delaney, Hayden, 3:29:05.1

  18. Toby Leeson, Steamboat Springs, 3:34:02.3

  19. Galen Woelk, Laramie, Wy 3:35:55.0

  20. Barry Gustafson, Minneapolis, Mn 3:36:44.1

  21. Matt Andersen, Laramie, Wy 3:43:13.0

  22. Cam Boyd, Steamboat Springs, 3:45:52.0

  23. Phil White, 3:59:17.6

  24. John Berger, Denver, 4:14:03.7

  25. Sven Svenson, Lafayette, Wy 4:15:50.0

Female 50 to 59

  1. Joy Rasmussen, Steamboat Springs, 3:55:24.6

  2. Jill Cooper, Minneapolis, Mn 4:48:26.0

  3. Daria Gal, Park City, Ut 5:31:28.0

Male 50 to 59

  1. David Wickum, Lyons, 2:38:34.2

  2. Steve Colby, Oak Creek, 2:50:44.0

  3. Lindsey Lambek, Steamboat Springs, 2:51:56.8

  4. Doug Mason, Fort Collins, 3:04:29.1

  5. William Feiges, Sioux City, Ia 3:04:36.2

  6. Daniel Lovett, Steamboat Springs, 3:05:04.3

  7. Tom Keenan, Steamboat Springs, 3:06:59.2

  8. Will Bashan, Steamboat Springs, 3:14:24.2

  9. Andrew Lainis, Westminster, 3:20:45.7

  10. Michael Berry, Salt Lake City, Ut 3:36:06.3

  11. Mark Flolid, Boulder, 3:39:37.5

  12. John Bissell, Colorado Springs, 3:43:00.2

  13. David Wallace, Steamboat Springs, 3:53:30.6

  14. Jeff Dean, Littleton, 3:54:38.4

  15. Geoff Miller, Palmer Lake, 3:57:32.6

  16. Timothy Pearson, Fort Collins, 4:20:07.7

  17. Don Platt, Steamboat Springs, 4:21:48.9

  18. Curtis Lupo, Park City, Ut 4:24:22.7

  19. Pete Perry, Steamboat Springs, 4:36:21.8

  20. Brance Modin, Cloquet, Mn 4:44:25.0

Female 60 and older

  1. Mary Gilbert, Fort Collins, 5:48:27.2

Male 60 and older

  1. Dick Swanson, Bozeman, Mt 3:22:20.0

  2. Gilbert Barbier, Steamboat Springs, 3:30:57.9

  3. Carl Kjeldsberg, Salt Lake City, Ut 3:36:24.9

  4. Edward Morey, Boulder, 3:55:19.5

  5. John Thrasher, Steamboat Spings, 4:01:35.1

  6. Emmett Stafford, Clark, 4:56:13.6

  7. Jim Gregoire, Steamboat Springs, 5:04:21.0

90-Kilometer Skate Ski

Overall female winners

  1. Lenka Palanova, Boulder, 5:26:29.8

  2. Anne Donley, Denver, 5:41:55.5

  3. Katie Lindquist, Steamboat Springs, 5:42:31.7

Overall male winners

  1. Daniel Weinberger, Boulder, 4:33:35.2

  2. Michael Brothers, Monument, 4:38:03.7

  3. Nathan Schultz, Boulder, 4:41:46.6

Female 29 and younger

  1. Hana Fiserova, Littleton, 6:01:53.7

  2. Carolyn Freeman, Green Bay, Wi 6:26:30.7

Male 29 and younger

  1. Santiago Ocariz, Green Bay, Wi 4:41:57.7

  2. Dennis Flanagan, Breckenridge, 4:54:24.7

  3. Andre Watt, Duluth, Mn 5:01:02.2

  4. Nick Sterling, Boulder, 5:02:43.8

  5. Steve Elmer, Salt Lake City, Ut 5:11:46.3

  6. Matt Nistler, Duluth, Mn 5:15:41.7

  7. Nate Brown, Boulder, 5:50:11.7

  8. Craig Hertz, Andover, Mn 5:55:55.5

  9. Brian Bradley, Laramie, Wy 6:15:42.5

  10. Andy Cheesebro, Denver, 6:24:01.7

  11. Matt Eggen, Steamboat Springs, 6:38:37.4

Female 30 to 39

  1. Miroslava Gores, Denver, 6:09:28.8

Male 30 to 39

  1. Greg Ruckman, Breckenridge, 4:46:46.0

  2. David Cahill, Norwich, Vt 5:07:28.0

  3. Max Nuttelman, Boulder, 5:29:22.4

  4. Jay Chesterman, Sioux City, Ia 5:34:50.0

  5. Clay Moseley, Los Alamos, Nm 5:38:57.1

  6. Ondrej Hejduk, Littleton, 5:45:38.0

  7. T.J. Thrasher, Steamboat Springs, 6:00:25.2

  8. Jonathan Drout, Denver, 6:07:21.5

  9. Matt Robinson, Loveland, 6:33:13.7

  10. Justin Silcox, Louisville, 6:47:18.3

  11. Jose Garcia, Nederland, 6:55:21.0

Female 40 to 49

  1. Laura O’connell, Evergreen, 7:32:16.6

Male 40 to 49

  1. Jim Howe, Granby, 5:08:04.5

  2. Christian Mccarthy, Boulder, 5:19:15.6

  3. Billy Perkins, Leadville, 5:32:45.3

  4. Tom Holcomb, Boulder, 5:50:14.6

  5. Greg Berlind, Denver, 5:54:26.4

  6. John Bernardin, Los Alamos, Nm 5:56:23.2

  7. Allen Belshaw, Steamboat Springs, 6:13:37.2

  8. Michael Seaman, Mt. Pleasant, Mi 6:14:44.4

  9. Bob Stack, Steamboat Springs, 6:16:10.1

  10. Ken Kisiel, Los Alamos, Nm 6:24:53.2

  11. Kirk Olson, Longomont, 6:33:11.7

  12. Dennis Newell, Los Alamos, Nm 6:59:29.5

  13. Tom Bedell, Steamboat Springs, 7:12:07.7

  14. Dan Lowell, Heber, Ut 7:45:17.4

  15. Brad Tollefson, Park City, Ut 8:11:19

  16. Paul Gross, Boulder, 8:25:57.9

Female 50 to 59

  1. Marianne Osteen, Steamboat Springs, 6:30:12.7

Male 50 to 59

  1. James Kahkoska, Colorado Springs, 5:18:25.5

  2. Thomas Egger Sr., Edina, Mn 5:28:51.0

  3. Kent Eriksen, Steamboat Springs, 5:50:53.4

  4. Jp Pougiales, Steamboat Springs, 5:57:34.2

  5. Charlie Shahbazian, Kenosha, Wi 6:13:04.5

  6. Lennard Zinn, Boulder, 6:23:54.7

  7. Jim Mcdonnell, Dillon, 6:48:44.8

  8. Alan Keeffe, Steamboat Springs, 6:56:15.6

  9. Arthur Myrshall, Park City, Ut 7:08:11.5

  10. Robert Woolf, Denver, 7:13:41.9

  11. Stan Wagon, Silverthorne, 7:37:36.7

Male 60 and older

Neil Humphrey, Laramie, Wy 6:27:48.9

90-Kilometer Classic Ski

Overall female winners

  1. Sharon Crawford, Frisco, 9:43:09.4

Overall male winners

  1. Zach Beresford, Salt Lake City, Utah 6:39:20.0

  2. Paul Sachs, Steamboat Springs, 7:26:03.3

  3. Frank Smith, Clark, 7:26:44.8

Male 30 to 39

  1. Charlie Nuttelman, Boulder, 7:55:02.2

Male 40 to 49

  1. Jp Ingebrigtsen, Black Hawk, 8:23:05.9

Male 50 to 59

Greg Brunson, Gunnison, 8:48:52.0

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.