Men’s pro riders begin their ascent of Mount Werner during Wednesday’s Town Challenge Mountain Bike Race Series Sunshine Loop XC event.

Photo by Matt Stensland

Men’s pro riders begin their ascent of Mount Werner during Wednesday’s Town Challenge Mountain Bike Race Series Sunshine Loop XC event.

Bingham, Jacques-Grewal use contrasting styles to win Town Challenge race

Advertisement

— As Wednesday’s Sunshine Loop cross-country bike race proved, there’s certainly more than one way and one strategy to win a race.

Brad Bingham knew if he wanted to win the men’s open division he’d have to stay with Town Challenge Mountain Bike Race Series giant Barkley Robinson on the uphill and attack on the downhill.

Tammy Jac­ques-Grewal knew she had to pound the uphill and build enough of a lead on the downhill to hold off Town Challenge stalwart Kelly Boniface.

Both were able to do so in the series’ fourth race of the season, winning their respective divisions.

“I took a few many risks,” said Bingham, who picked up his first Town Challenge win of the season in the series’ longest race. “I did a super downhill race on Sunday in Winter Park. I enjoy downhilling, and I ride a dirt bike, as well.”

Bingham finished the 12.8-mile course that went up Zig Zag, over to Valley View and to the Sunshine Trail before descending back down Zig Zag in 1 hour, 9 minutes and 30 seconds.

Robinson finished in 1:09:45, and Pete Kalmes was third in 1:11:49.

Robinson led for most of the way, including all of the uphill. Bingham finally caught him just before Creekside.

“I had a little gap on the climb,” Robinson said. “But Brad destroyed the downhill and closed the gap.”

Jacques-Grewal said to have any chance to win, she knew she’d need a 20-minute lead after the uphill.

Although she didn’t quite get that number, her lead was just big enough. She finished the ride in 1:24:49 with Boniface in second in 1:25:00. Kate Rench was third in 1:32:30.

“I knew I had to have a good-sized gap to win,” Jacques-Grewal said. “But I felt good (Wednesday). I just knew I needed a gap on Kelly. I didn’t know the descent.”

Said Boniface, “Just as we were getting down, I saw her. Then I ran out of real estate.”

The Town Challenge returns July 28 with another Emerald cross-country race.

— To reach Luke Graham, call 871-4229 or e-mail lgraham@steamboatpilot.com


2010 SUNSHINE LOOP XC

Unofficial age group results

July 14, 2010

Pro/Open

Place Name Time

1 Brad Bingham 1:09:30

2 Barkley Robinson 1:09:45

3 Peter Kalmes 1:11:49

4 Bo Randolph 1:15:48

5 Craig Rench 1:16:33

6 Adam Parke 1:17:10

7 Jamie Morgan 1:18:18

8 Bud Whitehead 1:18:51

9 Scott Tanner 1:21:50

10 Jon Freckleton 1:23:45

11 Sam Chovan 1:24:12

12 Matt Charity 1:24:30

13 Cory Piscopo 1:27:12

14 Chad Eskins 1:28:38

15 Matthew Pronovost 1:29:35

16 Collin Huston 1:32:54

Men's Expert 19 to 34

Place Name Time

1 Joshua Enck 1:24:29

2 Matt Eggen 1:25:11

3 Tim Nylen 1:25:21

4 Trever Walz 1:26:48

5 Jacob Jarvis 1:29:42

6 Alex Pond 1:31:47

7 Ryan Kerin 1:34:04

8 D. J. Nudy 1:42:07

Men's Expert 35 to 49

Place Name Time

1 Alan Maier 1:21:49

2 Ron Famiglietti 1:22:08

3 Paul Campbell 1:23:51

4 Pat West 1:25:33

5 Rick Hodges 1:28:28

6 Scott Kempers 1:28:43

7 Peter Boniface 1:29:10

8 Pj Wharton 1:30:55

9 Andrew Ferguson 1:31:37

10 Anthony Urbick 1:37:27

11 Matt Heydon 1:38:35

12 Andreas Sauerberey 1:38:51

13 Dan Vargas 1:56:11

Men's Expert 50 and older

Place Name Time

1 Marc Sehler 1:29:15

2 Roy McKinstry 1:30:21

3 Mel Stewart 1:31:32

4 Steve Martinson 1:34:31

5 Rick Schutte 1:35:07

6 Jeff Hostetler 1:35:16

7 Roger Watson 1:37:14

8 Steve Colby 1:40:17

Men's Sport 19 to 29

Place Name Time

1 Luke Falcone 1:08:13

2 Paul Hatrick 1:17:24

3 Eli Campbell 1:35:51

Men's Sport 30 to 39

Place Name Time

1 Seth Lorson 1:05:38

2 Jon Casson 1:12:03

3 Garett Mariano 1:12:35

4 Adam Wright 1:13:26

5 Ryan Fish 1:14:50

6 Darren Robinson 1:15:02

7 Jeremy Schumacher 1:17:25

8 Jeff Snook 1:21:36

9 Eric Marsh 1:24:59

10 Todd Conley 1:25:29

11 Jeff Daniels 1:30:27

Men's Sport 40 to 49

Place Name Time

1 Bob Kastor 1:11:06

2 Chris Arnis 1:11:47

3 Andy Weynand 1:15:11

4 Walter Magill 1:15:31

5 Jeff Olsen 1:16:24

6 Chris Voyvodic 1:22:37

7 Bobby Aldighieri 1:23:52

8 Matt Alford 1:40:28

Men's Sport 50 and older

Place Name Time

1 Chris Keiss 1:15:28

2 Tom Keenan 1:17:02

3 John Thrasher 1:17:35

4 Peter Daley 1:18:31

5 Thomas Scrimgeour 1:23:19

6 Steve Harrison 1:35:00

Men's Novice 35 to 49

Place Name Time

1 Mike Malone 1:19:56

2 Mike Aljanich 1:21:34

3 Scott Colby 1:24:00

4 Dave Nagel 1:25:43

5 Ward Longbottom 1:38:47

6 Lairy Lindeman 1:41:00

7 Bill Stewart 1:49:18

8 Chad James 2:08:59

Men's Novice 50 and older

Place Name Time

1 Stephan Zittel 1:26:15

2 Neil Ganz 1:42:36

3 Peter Hoey 1:47:49

Women's Expert

Place Name Time

1 Tammy Jacques Grewal 1:24:49

2 Kelly Boniface 1:25:00

3 Kate Rench 1:32:30

4 Katie Lindquist 1:35:13

5 Kathleen Fitzsimmons 1:39:30

6 Genevieve Dice 1:41:33

7 Hadley Nylen 1:48:07

8 Jennifer Kerr 1:52:38

9 Jamie Gay 1:59:11

Women's Sport 19 to 29

Place Name Time

1 Cooper Mavis 1:21:11

2 Kyleigh Demicco 1:23:06

3 Helen Brown 1:24:36

4 Brynna Vogt 1:41:07

5 Amy Zutterling 1:46:08

Women's Sport 30 and older

Place Name Time

1 Bec Bale 1:23:38

2 Maria Linna 1:28:07

3 Nicole Lecoyer 1:28:22

4 Mary Ann Keiss 1:29:02

5 Gillian Pierce 1:33:21

6 Krista Check-Hill 1:33:55

Women's Novice 19 to 34

Place Name Time

1 Audre' Torgerson 40:35

Women's Novice 35 and older

Place Name Time

1 Lane Malone 38:04

2 Aimee Nagel 54:07

Youth Male 13 to 15

Place Name Time

1 Koby Vargas 26:37

2 Jett Seymour 28:36

3 Andrew Keiss 34:35

Youth Male 16 to 18

Place Name Time

1 Charles Von Thaden 1:16:29

2 Max Scrimgeour 1:35:55

Children 6 and younger

Place Name Time

1 Andrew Kempers 00:59

2 Logan Spiegel 01:00

3 Shea Pepin 01:02

4 Andrew Lemley 01:04

5 Elizabeth Lemley 01:27

6 Sal Malone 01:30

7 Neva Morgan 02:45

8 Harrison Simon 02:53

9 Cade Baier 02:54

Children 7 and 8

Place Name Time

1 Bryce Zetzman 01:00

2 Danial Kempers 01:01

3 Jackson Simon 01:19

4 Mason Voyuodz 01:29

5 Andy Henderson 01:49

6 Ava Morgan 02:01

Children 9 and 10

Place Name Time

1 Matthew Kempers 03:01

2 Decker Dean 03:02

3 Cameron Colombo 03:37

4 Isabelle Boniface 03:59

5 Dane Freckleton 04:04

6 Riley Hodges 04:06

7 Geoffrey Opper 07:52

Children 11 and 12

Place Name Time

1 Trey Seymour 04:15

2 Chase Seymour 04:16

3 Zane Worrell 04:19

4 Elijah Varges 04:21

5 Sam Frackowiak 04:44

6 Peter Rosenthal 05:23

Men's Singlespeed

Place Name Time

1 Blake Chilson 1:26:49

2 Doug Karet 1:26:50

3 Clint Ball 1:30:57

Women's Singlespeed

Place Name Time

1 Karen Tremaine 1:35:29

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.